player for YouTube for Mac OS X
22.05.2007
Lekarze: Jeśli nie będzie podwyżek, odejdziemy z pracy
Przeznaczenie 1 mld zł w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia na podwyżki dla lekarzy od października proponuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Lekarze podkreślili, że nie będzie dalszych ustępstw wobec rządu. Grożą, że jeśli władze nie będą traktowały środowiska lekarskiego poważnie i nie zaakceptują propozycji kompromisu, wówczas lekarze odejdą z pracy.

"Jeśli słyszymy, że nie ma 11 mld zł na podwyżki dla personelu medycznego (...), a jednak rządzący twierdzą, że chcieliby wyjść nam przeciw - to jest 1 miliard zł nadzwyczajnych przychodów w NFZ ze wzrostu gospodarczego. Proponujemy przeznaczyć go na wzrost wynagrodzeń dla lekarzy, np. od października" - powiedział szef Związku Krzysztof Bukiel we wtorek na konferencji prasowej w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Bukiel: Jesteśmy naiwni i czytamy programy wyborcze

Przedstawienie do końca lipca 2007 r. ustawy budżetowej na rok 2008, w której będzie zagwarantowany wzrost nakładów na opiekę zdrowotną do 5 proc. PKB - to drugi punkt przedstawionej we wtorek propozycji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

OZZL chce, by w 2009 r. nakłady na opiekę zdrowotną wzrosły do 6 proc. PKB brutto, tak jak - według związkowców - PiS obiecywał to w swoim programie wyborczym. "My jesteśmy naiwni i czytamy programy wyborcze partii" - mówił Bukiel.

Związek chce też, by samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej przekształcić w spółki prawa handlowego, a ich długi przejął budżet państwa. "I koniec, niech one zaczną funkcjonować jak przedsiębiorstwa" - oświadczył.

Bukiel powiedział, że propozycja przeznaczenia 1 mld zł z NFZ na podwyżki dla lekarzy od października to "ostateczne ustępstwo" ze strony związku. "Nie będzie dalszych ustępstw. Niech rządzący nie bawią się z lekarzami" - podkreślił.

NFZ: 1 mld na podwyżki to mniej świadczeń dla pacjentów


Przeznaczenie 1 mld zł z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia na podwyżki dla lekarzy nie zadowoliłoby tej grupy zawodowej, a wpłynęłoby na mniejszą ilość świadczeń dla pacjentów i w związku z tym dłuższe kolejki - powiedziała rzeczniczka prasowa NFZ Jolanta Kocjan.

Skomentowała w ten sposób propozycję Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, aby przekazać 1 mld zł z NFZ na podwyżki lekarzy od października. Zaznaczyła jednak, że jeżeli rząd zdecyduje o przekazaniu takich pieniędzy na podwyżki, wówczas NFZ podporządkuje się. Przypomniała, że w tym roku NFZ na podwyżki dla lekarzy przeznaczył już 4,5 mld zł.

Źródło: gazeta.pl
góra
newsy

Oceń:
5
4
3
2
1

demotywatory troche inaczej - wrzuta