player for YouTube for Mac OS X
16.09.2010
Opryszczkę i inne choroby wirusowe można bezpiecznie leczyć w ciąży

Stosowanie leków przeciwwirusowych w pierwszym trymestrze ciąży nie zwiększa ryzyka poważnych wad urodzeniowych.

Leki przeciwwirusowe są najczęściej stosowane w leczeniu opryszczki: według statystyk ponad 1 proc. ciężarnych wymaga leczenia w trakcie pierwszego trymestru ciąży. Pomimo, że bezpieczeństwo stosowania acyklowiru, walacyklowiru i famcyklowiru jest dobrze udokumentowane, dotychczas brakowało danych dotyczących stosowania leków przeciwwirusowych we wczesnej ciąży.

Bjorn Pasternak i Anders Hviid ze Statens Serum Institut w Kopenhadze przeprowadzili badanie związku stosowania acyklowiru, walacyklowiru i famcyklowiru w pierwszym trymestrze ciąży z poważnymi wadami urodzeniowymi. Badaniem objęto 837,795 noworodków urodzonych w Danii w latach 1996-2008. Uczestniczki badania nie miały żadnych wad genetycznych, ani wrodzonych infekcji wirusowych.

Wśród 1,804 dzieci urodzonych przez mamy leczone badanymi lekami podczas pierwszego trymestru u 40 noworodków (2,2 proc.) stwierdzono poważne wady urodzeniowe w porównaniu z 2,4 proc. dzieci z wadami w grupie kontrolnej (nie przyjmującej leków przeciwwirusowych). Po obliczeniu danych dla każdego z leków oddzielnie i wad wrodzonych z poszczególnych grup, żaden z leków nie zwiększał ryzyka wystąpienia żadnego rodzaju wad.

Autorzy badań podkreślają, że ich praca jest pierwszą dokumentującą bezpieczeństwo stosowania leków przeciwwirusowych we wczesnej ciąży w tak dużej grupie. Ich zdaniem lekiem pierwszego wyboru powinien być acyklowir, ponieważ jest to dotychczas najlepiej przebadany preparat. Naukowcy planują dalsze badania wpływu leków przeciwwirusowych na ciężarne i matki karmiące piersią.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

góra
nauka

Ocena: 1/5
Oceń:
5
4
3
2
1

demotywatory troche inaczej - wrzuta