player for YouTube for Mac OS X
16.09.2010
Piwoszki narażone na łuszczycę

Okazuje się, że regularne spożywanie piwa wiąże się ze wzrostem ryzyka rozwoju łuszczycy, donoszą naukowcy.

Badanie, którego autorem jest doktor Abrar Qureshi z Harvard Medical School objęło 82 tysiące pielęgniarek w wieku 27-44 lat. Badano ich nawyki dotyczące spożywania alkoholu w latach 1991-2005. Wyniki jednoznacznie wskazują, że picie alkoholu wpływa na stan skóry i podnosi ryzyko wystąpienia łuszczycy. Kobiety, które piją 5 piw tygodniowo, są dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie tej choroby niż te, które nie piją alkoholu. Spośród wszystkich rodzajów alkoholu najwięcej szkody wyrządza osobom narażonym na wystąpienie łuszczycy piwo w klasycznej wersji - bezalkoholowe nie szkodzi.

- Łuszczyca jest powszechnym immunologicznym schorzeniem skóry. Związek spożycia alkoholu z ryzykiem pojawienia się łuszczycy lub pogorszeniem się stanu chorobowego był od dawna podejrzewany. Na przykład osoby z łuszczycą piją więcej alkoholu od osób zdrowych, a z drugiej strony spożycie alkoholu może pogorszyć stan łuszczycy - twierdzą autorzy badania.

Badanie wykazało, że ryzyko pojawienia się łuszczycy było o 72 procent większe wśród kobiet, które spożywały średnio 2,3 drinków w ciągu tygodnia. Poszukując, jaki rodzaj trunków najbardziej wpływa na łuszczycę, odkryto, że kobiety, które pięć razy lub częściej spożywają piwo w ciągu tygodnia, są 2,3 razy bardziej narażone na łuszczycę. Spożycie piwa bezalkoholowego i niskoalkoholowego, białego lub czerwonego wina, a także likierów nie ma takiego wpływu na łuszczycę, jak piwo.
- Piwo było jedynym alkoholem, które powodowało wzrost ryzyka łuszczycy. Wynikać z tego może, że pewne składniki piwa, które nie znajdują się ani w winie, ani w likierze, mogą odgrywać ważną rolę w pojawieniu się łuszczycy. Jednym z tych składników może być skrobia używana do produkcji piwa. Piwo jest jednym z niewielu niedestylowanych alkoholi, które używają skrobi do fermentacji. Powszechnie stosowany jest w tym celu jęczmień - dodają autorzy badania. Jęczmień i inne źródła skrobi zawierające gluten u niektórych osób z łuszczycą wywołują nadwrażliwość. Mniejsze ilości ziaren są wykorzystywane do produkcji piwa bezalkoholowego i niskoalkoholowego, co może tłumaczyć, dlaczego te rodzaje piwa nie wiążą się z łuszczycą.

- Kobiety z wysokim ryzykiem łuszczycy powinny unikać spożywania dużych ilości piwa. Sugerujemy przeprowadzenie dalszych badań nad potencjalnymi mechanizmami, które powodują wpływ piwa na pojawienie się łuszczycy - dodają naukowcy.

Wyniki badań zostaną opublikowane w grudniowym numerze "Archives of Dermatology".

Źródło: zdrowie.gazeta.pl/PAP
góra
zdrowy styl życia

Oceń:
5
4
3
2
1

demotywatory troche inaczej - wrzuta