player for YouTube for Mac OS X
16.09.2010
Lepsze leczenie nowotworów oka

Olej silikonowy może poprawić wyniki leczenia rzadko występujących nowotworów oka - informuje pismo "Archives of Ophtalmology".

Nowotwory gałki ocznej mogą się pojawiać w różnym wieku, a ich leczenie nierzadko wymaga użycia radioterapii - na przykład przyszywanych do oka płytek z promieniotwórczym izotopem albo akceleratora. Około połowy leczonych w ten sposób pacjentów częściowo traci wzrok.

Prof. Scott Oliver z University of Colorado School of Medicine odkrył, że wprowadzony do wnętrza oka olej silikonowy może zablokować 55 proc. szkodliwego promieniowania, dzięki czemu tylko chore tkanki wystawione są na działanie dużej dawki. Zdrowa część oka jest na tyle chroniona, że pacjent w większości przypadków nie traci wzroku.

Metoda może być szczególnie przydatna w leczeniu niebezpiecznego czerniaka gałki ocznej, który daje przerzuty do wątroby i płuc. W jego leczeniu stosuje się często przyszywane do twardówki oka płytki, zawierające na przykład izotop rutenu (Ru-106) lub jodu (I-125). Trwające kilka dni napromieniowanie niszczy guza, ale uszkadza także naczynia krwionośne i nerwy w tylnej części oka, co u połowy pacjentów prowadzi w ciągu trzech lat do utraty wzroku. Ochronny olej silikonowy można bezpiecznie wprowadzić do wnętrza oka - jest już od dawna stosowany w okulistyce do leczenia odwarstwienia siatkówki. Eksperymenty na zwierzętach dały pomyślne wyniki, teraz planowane są badania kliniczne.

DT, Źródło: medonet.pl

góra
zdrowy styl życia

Oceń:
5
4
3
2
1

demotywatory troche inaczej - wrzuta