player for YouTube for Mac OS X
05.01.2009
Sen zapobiega miażdżycy

Zaledwie jedna dodatkowa godzina snu dziennie obniża ryzyko rozwoju miażdżycy tętnic wieńcowych - pisze "New Scientist".

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Chicago pozwalają dopisać kolejny punkt na liście problemów zdrowotnych spowodowanych zbyt małą ilością snu. Od dawna wiadomo, że sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego niedobór może prowadzić do cukrzycy, nadwagi czy nadciśnienia.

Trwające 5 lat badania, w których wzięło udział 495 osób w wieku od 35 do 47 lat wykazały, że sen w dużej mierze zmniejsza ryzyko zwapnienia tętnic wieńcowych. Złogi wapnia w tętnicach są zwiastunem choroby wieńcowej.

W odróżnieniu od innych badań, które opierały się na wypełnianych przez uczestników ankietach, w tym przypadku wykorzystane zostały specjalne opaski na nadgarstki, dzięki którym możliwe było zarejestrowanie każdego, nawet najmniejszego ruchu ciała podczas snu. W ten sposób uzyskano dane na temat indywidualnego rytmu snu każdej badanej osoby.

Stopień zwapnienia żył oceniono na podstawie porównania tomogramów wykonanych na początku badania oraz po upływie pięciu lat.

W tym czasie zwapnienie żył wystąpiło u 27 proc. osób, które przesypiały w nocy mniej niż 5 godzin, 11 proc. osób śpiących od 5 do 7 godzin i zaledwie 6 proc. osób śpiących ponad 7 godzin.

Choć, według badaczy, przyczyny takiej zależności nie są jeszcze do końca jasne, podejrzewają oni, że ma to związek z tym, że podczas snu obniża się ciśnienie krwi i spada poziom kortyzolu, tzw. hormonu stresowego.

Źródło: PAP/onet.pl

góra
ciekawostki

Ocena: 4/5
Oceń:
5
4
3
2
1

demotywatory troche inaczej - wrzuta