player for YouTube for Mac OS X
04.01.2009
Zidentyfikowano obszar mózgu odpowiedzialny za dobór słownictwa

Ustalono, który obszar mózgu odpowiada za wybór właściwych słów podczas mówienia - poinformowali naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Zdaniem prowadzących badania - naukowców z Rice University w Stanach Zjednoczonych - odkrycie to pomoże lepiej zrozumieć, na czym polegają problemy z mówieniem, które dotyczą osób po udarze.


Podczas mówienia wybiera się konkretne słowo z całego zbioru konkurujących ze sobą słów. Kiedy na przykład mówiący chce wymienić konkretne zwierzę, musi wyodrębnić "psa" od "kota", "konia" i innych możliwych nazw. Kiedy ktoś chce opisać czyjś temperament, musi zdecydować, które słowo jest bardziej odpowiednie - "smutny", "radosny", a może jeszcze inny przymiotnik.

Tatiana Schnur z Rice University chciała ustalić, czy pewien obszar mózgu, tzw. lewy dolny zakręt czołowy, jest niezbędny do wybierania właściwych słów podczas mówienia.

Badaczka wraz z zespołem naukowców porównywała obrazy mózgu 16 zdrowych ochotników i 12 cierpiących na afazję - zaburzenie mowy spowodowane udarem.

Naukowcy zaobserwowali, że podczas wyboru odpowiedniego słowa uaktywniają się dwie części mózgu - lewy dolny zakręt czołowy oraz lewa kora skroniowa. Jednak po porównaniu osób zdrowych i z uszkodzeniami mózgu, okazało się, że tylko pierwsza część mózgu jest niezbędna do wykonania tego zadania.

Ta część mózgu zawiera tzw. obszar Broki. Nazwa pochodzi od nazwiska jego odkrywcy, XIX-wiecznego francuskiego naukowca Paula Broca. Obszar ten jest odpowiedzialny za mówienie i rozumienie języka.

Źródło: PAP/onet.pl

góra
nauka

Ocena: 3/5
Oceń:
5
4
3
2
1

demotywatory troche inaczej - wrzuta