player for YouTube for Mac OS X
22.12.2008
Napady paniki zwiększają ryzyko chorób serca

Osoby cierpiące na napady paniki są trzykrotnie bardziej narażone na choroby serca - informuje "European Heart Journal".

Według badaczy z University College London napady paniki powodują zaburzenia w czynnościach układu nerwowego, które mogą przyczyniać się do zmniejszenia przepustowości tętnic i zakłócenia prawidłowego rytmu serca.

Badacze wzięli pod uwagę dane na temat zdrowia ponad 400 tys. osób w różnym wieku, wśród których było 57 tys. osób cierpiących na napady paniki.

Okazało się, że w przypadku osób poniżej 50. roku życia, u których stwierdzono napady lęku panicznego, ryzyko ataku serca jest większe o 38 proc., a ryzyko chorób serca o 44 proc.

Na uwagę zasługuje fakt, że choć osoby te są bardziej podatne na choroby serca, ryzyko, że staną się one przyczyną śmierci jest mniejsze. Według prowadzącej badania dr Kate Walters potencjalną przyczyną może być to, że kierowane niepokojem osoby te częściej odwiedzają gabinety lekarskie.

"Wciąż jeszcze niewiele wiemy na temat bezpośredniego związku między napadami lęku panicznego i chorobami serca" - mówi dr Walters.

Wnioski badaczy nie wszystkich jednak przekonują. "Może być wiele przyczyn wykrycia takiej zależności. Osoby cierpiące na napady paniki często chcąc uspokoić swoje nerwy palą i spożywają nadmierne ilości alkoholu. Na rozwój chorób serca w największym stopniu wpływa niezdrowy tryb życia" - twierdzi rzecznik British Heart Foundation.

Źródło:  PAP
góra
zdrowy styl życia

Oceń:
5
4
3
2
1

demotywatory troche inaczej - wrzuta