player for YouTube for Mac OS X
29.07.2008
Wcześniaki nie okazują bólu, ale go czują

Dzieci urodzone przedwcześnie mogą cierpieć z bólu, nawet gdy brak objawów, które by na to wskazywały - wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach "Public Library of Science".

Zdolność wcześniaków do odczuwania bólu oraz dawki środków przeciwbólowych, które powinno się im podawać, są ciągle przedmiotem debaty w medycynie. Wiadomo było, że niektóre dzieci nie płaczą nawet w trakcie takich zabiegów, jak np. nakłuwanie pięty w celu pobrania krwi do analizy. Dlatego, przy ocenie doznań bólowych wcześniaków lekarze i pielęgniarki często muszą polegać nie tylko na grymasach i mimice twarzy, ale też nieznacznych zmianach w akcji serca oraz w poziomie tlenu we krwi. To pomaga podjąć decyzję o podaniu leków.

Teraz naukowcy z University College w Londynie wykazali, że dzieci urodzone przed terminem mogą cierpieć z bólu przy braku jakichkolwiek zewnętrznych objawów. Badania przeprowadzono w grupie 12 wcześniaków. W trakcie pobierania dzieciom krwi z pięty sprawdzano jednocześnie aktywność ich mózgu - fragmentu kory czuciowej odpowiedzialnej za odbiór bodźców bólowych.

W większości przypadków, reakcja mózgu pokrywała się ze zmianami w zachowaniu i fizjologii wykorzystywanymi do oceny bólu. Jednak u niektórych wcześniaków odnotowano aktywność kory czuciowej przy braku jakichkolwiek zewnętrznych objawów bólu. Oznacza to, że - choć tego nie widać - dzieci te czują ból - podkreślają autorzy pracy. "Choć badania te objęły małą grupę dzieci, rodzą się obawy, że wskaźniki stosowane do oceny bólu u wcześniaków są niewystarczające" - komentuje prowadząca badania dr Rebeccah Slater. Uważa ona, że ocenę doznań bólowych u wcześniaków można poprawić dzięki dalszym badaniom nad aktywnością ich mózgu.

Źródło: PAP/Gazeta Wyborcza

 

góra
newsy

Oceń:
5
4
3
2
1

demotywatory troche inaczej - wrzuta